نرم افزار وآموزش تحت اکسس و اکسل
0.00 (0 امتیاز)
مقایسه VLOOKUP و INDEX+MATCH

VLOOKUP یکی از محبوبترین و پرکاربردترین توابع اکسل می باشد که در دوره همه چیز در مورد VLOOKUP طی یک ساعت ویدیو به توضیح و آموزش کامل آن پرداختیم. همانطور که میدانید VLOOKUP دارای محدودیتهایی می باشد که بعضا جوابگوی نیازهای کاربران نمی باشد و از طرفی معمولا در اکسل برای رسیدن به پاسخی واحد راههای مختلفی وجود دارد به طور مثال برای یافتن داده ای در یک محدوده شما هم می توانید از VLOOKUP استفاده کنید و هم از INDEX+MATCH که در این مقاله قصد داریم به مقایسه این دو بپردازیم.

در این پست قصد داریم دو تابع VLOOKUP و INDEX+MATCH را با هم مقایسه کنیم و اگر نیاز به آموزش این دو تابع دارید می توانید به دوره های مربوط به اکسل مراجعه نمائید .

برای مقایسه ملموس تر بیایید 4 فاکتور مهم ( محبوبیت - راحتی در استفاده - انعطاف پذیری - سرعت عمل ) را بررسی کنیم و خودتان بین دو تابع انتخاب کنید.

محبوبیت

VLOOKUP: خیلی از کاربران اکسل دلشون میخواد که سریع و بدون دغدغه به جواب برسن و از طرفی اکثر فایلهای ایجاد شده با اکسل به صورتی هستند که شامل قوانین VLOOKUP برای جستجو میشن به همین دلیل استفاده از VLOOKUP بسیار مرسوم است.

INDEX+MATCH: طیف وسیعی از کاربران اکسل رو کاربران میتدی و یا متوسط تشکیل میدن که نیاز روزمره اونها با طراحی چند تا شیت ساده مرتفع میشه و کمتر پیش میاد که نیاز به جستجوهای پیش رفته تر داشته باشن بنابراین همون VLOOKUP کارشون رو راه میندازه و اگه ازشون در مورد INDEX+MATCH پرسیدین و جواب دادن که نمیدونن چی هست تعجب نکنید . پس در مورد محبوبیت بین کاربران VLOOKUP با قاطعیت برنده هست.

برنده VLOOKUP

راحتی در استفاده

VLOOKUP: یکی از دلایل محبوبیت بالای VLOOKUP همین سادگی در استفاده از اون هست . خودتون قضاوت کنین . سه تا آرگومان خیلی ساده که شما رو به راحت ترین شکل ممکن به جواب می رسونه و نیاز به ترکیب دو تا تابع نیست . و اصلا پیچیدگی خاصی نداره فقط یه سری قوانین و محدودیت داره که تا جایی که شرایط جستجوی شما از اون قوانین عبور نکنه خیلی راحت جواب کار شما رو میده.

INDEX+MATCH: خب همونطور که از اسمشون هم پیداست دو تا تابع شما باید به صورت تو در تو استفاده کنید . که شاید خوشایند خیلی ها نباشه . این رو هم باید گفت که توابع INDEX , MATCH به تنهایی هم قادر به استفاده و نمایش نتیجه هستند ولی بهترین نتیجه و نتیجه مشابه VLOOKUP با ترکیب این دو تابع به دست میاد.

برنده VLOOKUP

انعطاف پذیری

VLOOKUP: یه کاربر متوسط و حرفه ای اکسل نمیتونه قبول کنه که یه فرمول بهش بگه من نمیتونم این کار رو انجام بدم و همیشه دوست داره با ترکیب توابع و ترفندهای مختلف به جواب مورد نظرش برسه که VLOOKUP تو این زمینه ضعیف هست و به دست کاربر رو با محدودیت و قوانینی که داره تقریبا بسته و اون انعطاف پذیری رو نداره .مثلا:

فقط توی ردیفهای عمودی جستجو میکنه

ستون جستجو حتما باید اول محدوده انتخابی باشه

ستون قبل از ستون اول رو جستجو نمیکنه

با حذف یک ستون از شیت احتمال به هم ریختن فرمول VLOOKUP خیلی زیاده

INDEX + MATCH: انعطاف پذیری فوق العاده ای دارن و با تنوع بسیار زیادی میشه با توابع مختلف ترکیبشون کرد و به جواب رسید که نمونه های اون رو می تونید تو دوره آموزشی مربوطه مشاهده کنید .

هیچکدام از محدودیتهای قیشد شده برای VLOOKUP رو نداره و دست کاربر رو برای استفاده واقعا باز میذاره.

برنده INDEX+MATCH

سرعت عمل

شاید سرعت عمل چیزی نباشه که خیلی اهمیت داشته باشه و شاید اصلا تو دیتاهای کم اصلا متوجه تفاوت سرعت نشده باشین ولی فرض کنید یک شیت دارین با هزاران سطر و ستون اینجاست که وبسایت exceluser مقایسه ای رو بین عملکرد VLOOKUP و INDEX+MATCH داشته و مدعی شده که سرعت INDEX+MATCH  به مراتب بالاتر از VLOOKUP بوده .

برنده INDEX+MATCH

با در نظر گرفتن موارد بالا بهتر است یک کاربر اکسل اشراف کامل به هر دو روش جستجو داشته باشد و در نظر گرفتن شرایط فایل اکسل خود از آنها استفاده نماید .

آموزش استفاده از توابع INDEX + MATCH به همراه چندین مثال
آموزش کامل در مورد VLOOKUP و ترکیب آن با توابع دیگر

امتیاز

بیان ساده و روان
کاربردی بودن مطلب

نظر کاربران

برای نظر وارد شوید